Co zrobić z kredytem we frankach? Czy i kiedy przejść na złotówki

Ostatnie lata nie oszczędzały rodzin posiadających kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich. Waluta szwajcarska mocno zdrożała w ciągu ostatnich 5 lat, co oczywiście przełożyło się na wzrost płaconych rat kredytowych. Dla wielu kredytobiorców jest to zbyt mocne obciążenie budżetu domowego. Przykładowa rata kredytu we frankach-200 tys. zł zaciągniętego w 2008 roku na 30 lat, wzrosła od tego czasu o ok. 120 złotych. Natomiast sam kapitał do oddania powiększył się aż o 80 tysięcy złotych.

Zawsze możemy postarać się o obniżenie raty kredytowej. Co to oznacza dla naszego kredytu? Otóż banki obniżając ratę kredytową, jednocześnie wydłużają okres spłaty zobowiązania finansowego. Jest to chyba największy minus takiej operacji. Obniżkę raty kredytowej nie można łączyć ze zmniejszeniem kosztów odsetkowych-te wzrosną nawet o kilkanaście procent.

 

Kluczową sprawą dla klientów banków wnioskujących o wydłużenie spłaty kredytu jest to, czy pierwotnie zaciągnęli kredyt mieszkaniowy na maksymalny okres kredytowania. Jeśli nie, to bez przeszkód mogą złożyć wniosek z odpowiednimi załącznikami w banku kredytującym.

Zobacz powiązane tematy:
http://www.grosznet.pl/nowosci/jaki-jest-minimalny-wklad-wlasny-dla-kredytow-hipotecznych-w-polsce/

 

3 Replies to “Co zrobić z kredytem we frankach? Czy i kiedy przejść na złotówki”

  1. Od 4 lat spłacam kredyt hipoteczny we frankach i zastanawiam się, czy opłaca się go przewalutować. Nie znam się na tym, ale wszyscy wokół o tym mówią i nie wiem co robić w takiej sytuacji. Czy mogę na tym zyskać? Czy moje raty zmaleją? Jak to jest? Żeby się przypadkiem nie okazało, że wyjdę na tym jak Zabłocki na mydle…

  2. Kiedyś wziąłem kredyt hipoteczny we frankach. Będę go spłacał jeszcze przez najbliższe 25 lat. Czy lepiej pozostać przy frankach czy lepiej przewalutować? Dużo się o tym mówi ale dla mnie to czarna magia… Podpowiedzcie coś. Dzięki. Arek z Piły.

  3. Moja mama kupiła mieszkanie i spłaca kredyt wzięty we frankach. Raty już kilka razy poszły w górę. Czy warto w takiej sytuacji przejść na złotówki? Jak to wygląda w praktyce? Jak tak dalej pójdzie to zabraknie jej wypłaty na spłatę rat.
    Ola, Skierniewice

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*