Co grozi za nie płacenie alimentów – jaka kara i ile lat więzienia dla dłużnika

Home Forums Ciekawostki i wiadomości ze świata finansów oraz biznesu Co grozi za nie płacenie alimentów – jaka kara i ile lat więzienia dla dłużnika

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #1505
  admin1
  Keymaster

  W ostatnich dniach prezydent Andrzej Duda podpisał i zatwierdził nową ustawę, która ma dyscyplinować osoby uchylające się od płacenia zasądzonych im alimentów na dzieci. Nowelizacja kodeksu karnego przygotowana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro wejdzie w życie za 2 tygodnie. Dzięki niej będzie możliwe skuteczniejsze egzekwowanie świadczeń alimentacyjnych i ma także zapobiegać uchylaniu się od ich płacenia.

  Zgodnie z nowymi przepisami już „równowartość co najmniej trzech świadczeń okresowych” może zaprowadzić dłużnika do więzienia na 1 rok czasu. Jeszcze gorsza kara grozi osobie, która nie płacąc alimentów, naraża osobę najbliższą na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. W tym wypadku kodeks przewiduje 2 lata pozbawienia wolności.

  Dłużnik alimentacyjny będzie miał możliwość uniknięcia kary jeśli ureguluje wszystkie zaległości w terminie do 30 dni od momentu przesłuchania go w charakterze podejrzanego. Kara więzienia ma nie dotyczyć osób, które ponad wszelką wątpliwość nie są w stanie płacić zasądzonych im alimentów.

  #1507
  kamil szczecinek
  Guest

  No tak fajnie że się biora za tych alimentowców, ale nie wiem czy to nie przegięcie żeby za 3 miesiące zaległości wsadzać od razu do więzienia.. Przeciez takich osób sa tysiące i co? Jak nie mają to się nagle okaże, że do więzień trafi za 2 miesiące kilka lub kilkanaście facetów ??? Kto będzie pracował i kto wtedy będzie za nich płacił te alimenty ??? Tu chyba bardziej trzeba liczyć, że to jest dla tych najgorszych co naprawde mają kupę kasy a nie chcą płacić na swoje dzieci. pójście do więzienia jak ktoś nie płaci alimentów to chyba naprawdę już ostateczność. Jak długo można nie płacić alimentów żeby nie trafić za kratki do więzienia? No nie wiem czy 3 miesiące to jest adekwatny do sytuacji okres.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • You must be logged in to reply to this topic.