Ustawa tworząca pakiet wierzycielski – gdzie sprawdzić zaległości potencjalnego kontrahenta?

Home Forums Ciekawostki i wiadomości ze świata finansów oraz biznesu Ustawa tworząca pakiet wierzycielski – gdzie sprawdzić zaległości potencjalnego kontrahenta?

This topic contains 1 reply, has 2 voices, and was last updated by  Basia Nowy Sącz 2 years, 6 months ago.

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)
 • Author
  Posts
 • #1489

  admin1
  Keymaster

  Już 1 czerwca 2017 roku wejdą w życie nowe przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym i ułatwiające dochodzenie swoich należności przez firmy. CO zawierają nowe przepisy? Ustawa ta została zatwierdzona i podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu 7 kwietnia. Dzięki nowym przepisom przedsiębiorstwa będą mogły szybciej i łatwiej dochodzić swoich wierzytelności. Z pewnością pomoże to różnym podwykonawcom. Od tej pory zarówno inwestor oraz wykonawca będą solidarnie odpowiedzialni za regulowanie płatności względem podwykonawców.

  Powyższa ustawa to tylko część zapowiedzianego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu “100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców”. Podczas omawiania ustawy w sejmie sprawozdawcy argumentowali, że ustawa ma służyć także zwiększeniu możliwości oceny przez przez przedsiębiorców wiarygodności płatniczej kontrahenta. Ma również spowodować poprawę płynności finansowej, a co za tym idzie umocnieniu małych i średnich przedsiębiorstw.

  Nowe przepisy dają też szersze możliwości uzyskiwania informacji o zobowiązaniach finansowych potencjalnego kontrahenta. Zakłada utworzenie Rejestru Należności Publicznoprawnych, który będzie zawierał informacje dotyczące zaległości publicznoprawnych. Będą tam zawarte dane typu zobowiązania podatkowe, kary administracyjne, należności celne i grzywny. Nowe regulacje mają na celu także poprawę możliwości prawidłowej oceny wiarygodności płatniczej kontrahenta. Będzie też można skuteczniej dochodzić roszczeń na drodze sądowej.

  Pytania pomocnicze:

  Czy inwestor odpowiada finansowo względem podwykonawcy?
  Jak i gdzie sprawdzić zaległości finansowe potencjalnego kontrahenta?

  #1493

  Basia Nowy Sącz

  aż mi się nie chce wierzyć, że do tej pory nie było takich regulacji i była wolna amerykanka. Przecież jest 21 wiek i rozumiem, że do tej pory wykonawca mógł nie płacić podwykonawcy pomimo, że brał kase od inwestora ??? i nie można było sobie nigdzie sprawdzić, że mój potencjalny kontrahent nie płaci podatków i ma inne zobowiązania, których nie reguluje ??? szok …

Viewing 2 posts - 1 through 2 (of 2 total)

You must be logged in to reply to this topic.