Czy rozwiążą problemy z kredytami na mieszkanie we frankach Szwajcarskich

Wielokrotnie zapowiadana pomoc dla tak zwanych frankowiczów przeciąga się lub być może nawet nie nadejdzie z żadnej strony. Listopadowy wzrost notowań tej waluty zwiększył ratę na kredyt hipoteczny prawie pół milionie polskich rodzin. Jednak w statystykach globalnych problem kredytów hipotecznych o o dziwo maleje. Tak tak to nie są żarty.

Czy naprawdę jest możliwa pomoc dla frankowiczów?

Otóż jeśli spojrzymy na to , że w marcu 2009 roku kwota zadłużenia Polaków w CHF wynosiła 47,9 mld CHF (69% wszystkich udzielonych kredytów mieszkaniowych) to aktualnie frankowcy mają do spłaty mniej o 15 mld bo ok 33 mld CHF (34% wartości kredytów mieszkaniowych).

Można z dużym prawdopodobieństwem wyliczyć, że jeśli żaden rząd ani prezydent nie podejmie żadnych działań to i tak zadłużenie czyli problem Polaków z kredytami hipotecznymi w CHF zmniejszy się o kolejne kilkanaście mld i będzie to już tylko ok 20 mld CHF.

Oczywiście ciężko oczekiwać czegoś dobrego dla Polskiej gospodarki jeśli liczyć na pasywne rozwiązywanie tego problemu i tak naprawdę tego typu statystyki wyglądają tylko ładnie na papierze i nie wynika z nich nic dla przeciętnego frankowicza, który i tak musi płacić coraz wyższe raty.

kiedy-nadejdzie-pomoc-dla-frankowcowPytania pomocnicze:

Ilu Polaków ma kredyt we frankach CHF
Kiedy rząd lub prezydent pomoże frankowiczom
Ile wynosi zadłużenie Polaków we frankach szwajcarskich
Kiedy nadejdzie pomoc dla frankowców

Poczytaj jeszcze to:

http://www.grosznet.pl/nowosci/jak-odzyskac-pieniadze-z-konta-osoby-ktora-zmarla-i-nie-wiadomo-gdzie-miala-konto/
http://www.grosznet.pl/nowosci/jaki-jest-minimalny-wklad-wlasny-dla-kredytow-hipotecznych-w-polsce/

 

2 Replies to “Czy rozwiążą problemy z kredytami na mieszkanie we frankach Szwajcarskich”

  1. Coś się chyba ruszyło bo wczoraj Komisja Finansów Publicznych przyjęła niejednogłośnie projekt prezydenckiej pomocy dla osób mających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich CHF. Z tego co rozumiem to będzie można kredyt przewalutować z franków na złotówki po kursie z dnia zawierania umowy kredytowej na franki. Będą też pożyczki i pomoc dla osób, które mają problem ze spłatą kredytu lub sprzedażą nieruchomości, której wartość jest niższa niż udzielony kredyt. Szacuje się, że np. ktoś kto ma aktualnie 400 tys. zł we frankach szwajcarskich będzie miał w zadłużeniu 300-350 tys. zł. Jeśli to prawda to chyba naprawdę można będzie uznać, że jest to realna pomoc dla frankowiczów i że nowa ustawa o kredytach hipotecznych we frankach jest korzystna dla kredytobiorców.

  2. ja kompletnie nic nie rozumiem i nie mogę znaleźć konkretów dotyczących projektu tej ustawy o pomocy dla frankowiczów… może ktoś mi wytłumaczy na czym dokładnie ma polegać pomoc dla kredytobiorców we frankach szwajcarskich chf czy to będzie przewalutowanie ze złotówek na franki po kursie z dnia podpisania umowy czy jakaś konwersja której kompletnie nie ogarniam? pisze wszędzie, że frankowicze wyszli z sali obrad i są nie zadowoleni a przecież ja bym się cieszył gdyby mi teraz przewalutowali kredyt z złotówek na franki po kursie takim jaki był gdy brałem kredyt hipoteczny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*