Kiedy zacznie obowiązywać i co zawiera ustawa antylichwiarska

Jeszcze nie wiadomo kiedy dokładnie wejdzie w życie i zacznie obowiązywać nowa ustawa antylichwiarska jednak są już jej pierwsze projekty zapowiedziane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W swoim założeniu ustawa ta ma ukrócić proceder nie kontrolowanego oprocentowania i kosztów jakie nakładają na klientów parabanki. Chodzi między innymi o lichwiarskie oprocentowanie chwilówek przez internet.

Trwają pracę nad nowa ustawa antylichwiarską, która ma ukrócić nie kontrolowane koszty pożyczek internetowych – chwilówek

Według ministra pracującego nad powyższą ustawą, w Polsce bardzo często przedstawiciele pożyczek pozabankowych wykorzystują trudną sytuację finansową osoby szukającej pozyskania środków finansowych. Polski system jest pełen przywilejów oraz luk z którego nagminnie korzystają parabanki udzielające pożyczek w internecie. Nowe przepisy zawarte w projekcie definiują, które pożyczki mają rzeczywiście charakter lichwiarski. Zostaną zdefiniowane pojęcia typu – od jakiej wysokości kosztów pożyczki zaczyna się lichwa ścigana prawem. Będzie można też ukarać danego lichwiarza jeśli wiedział, że osoba biorąca pożyczkę jest „w przymusowym położeniu”.

Co się zmieni w nowej ustawie antylichwiarskiej – zmiany 2019 rok?

Zostanie nałożony maksymalny limit dodatkowych opłat jakie może naliczyć pożyczkodawca w przypadku zakupów ratalnych i tzw. chwilówek. Będzie on ustalony na maksymalnie 45 proc. kwoty pożyczki w skali roku.

Ustawa antylichwiarska jeśli zacznie już obowiązywać może spowodować nie tylko ukrócenie udzielania rażąco niekorzystnych pożyczek internetowych przez parabanki, tzw. chwilówek. Może tez korzystnie wpłynąć na oferty finansowe polskich banków bo dzięki niej będą one chętniej pożyczać klientom pieniądze na mniej restrykcyjnych zasadach. Być może będzie w naszym kraju łatwiej o normalny kredyt bankowy ponieważ ustawa ustali dla banków limit sprzedaży bardziej ryzykownych dla nich produktów, nieprzekraczające 10 proc. zaangażowania z tytułu kredytów udzielonych rok wcześniej. Przymusi to banki do większego zaangażowania swoich środków w część rynku do tej pory opanowaną przez sektor pozabankowy.

One Reply to “Kiedy zacznie obowiązywać i co zawiera ustawa antylichwiarska”

  1. Z tego co się orientuję to właściciele lombardów od lat czekają na taką ustawę, ale zdecydowana większość lombardów już się pozamykała. W Szczecinie lombardy znikają jak grzyby po deszczu, a tak naprawdę były one tańsze od zdecydowanej większości chwilówek w Polsce. Jeśli ustawa antylichwiarska ma rzeczywiście ucywilizować rynek pożyczek i chwilówek pozabankowych to oczywiście jestem jak najbardziej za.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*