Nowe przepisy w sprawie rozliczenia służbowego auta

Pozytywne informacje dla Polskich przedsiębiorców planujących zakup służbowego auta przekazało ostatnio Ministerstwo Finansów. Otóż będzie można korzystniej rozliczać wydatki związane z użytkowaniem samochodu w celach służbowych. Wygląda na to, że Ministerstwo Finansów łagodnieje.

Gazeta Rzeczpospolita twierdzi, że właściciele firm będą mogli wrzucić w koszty większe niż dotychczas kwoty na zakup samochodów, nabytych także w wcześniejszym okresie. Planowane jest podniesienie limitu amortyzacji z 20 tys. euro do 150 tys. zł.

To jednak nie wszystko jeśli chodzi o korzystne wiadomości w tym temacie. Ma być także korzystniej jeśli chodzi o rozliczenie składek na ubezpieczenie samochodu. Ministerstwo potwierdza, że składki na ubezpieczenie auta nie są limitowane tak, jak pozostałe wydatki na eksploatację samochodu osobowego. W przypadku ubezpieczenia auta służbowego można teraz będzie odliczyć 100 proc. kosztów, a nie wyłącznie 75 proc. – czytamy na łamach gazety Rzeczpospolita.

Jak prawidłowo rozliczyć leasing samochodu?

Kolejna bardzo dobra informacja dla przedsiębiorców jest taka, że fiskus nie będzie juz tak restrykcyjnie podchodził do wszystkich rozliczeń umów leasingu zawartych jeszcze przed wejściem w życie nowych przepisów (dotyczy aut o wartości powyżej 150 tys. zł). Przypomnijmy, że od 1 stycznia tylko część rat może być zaliczana jako podatkowy koszt.

W przypadku, gdy umowa zostanie aneksowana to przedsiębiorca straci prawo do korzystnego rozliczenia tylko gdy ma aneks ma istotny wpływ na rozliczenie podatku, a w szczególności na wysokość kosztów uzyskania przychodów.

Musimy jednak zaczekać jeszcze na oficjalne objaśnienia i stanowisko Ministerstwa Finansów. Ma to się odbyć prawdopodobnie za kilka dni.

One Reply to “Nowe przepisy w sprawie rozliczenia służbowego auta”

  1. Miejmy nadzieję, że te przepisy w końcu się ustabilizują i nie będzie tak, że każdy minister będzie coś tam zmieniał po swojemu. Czas w końcu ucywilizować te sprawy i dać przedsiębiorcom odetchnąć od ciągłego sprawdzania jak rozliczać samochód kupiony lub wzięty w leasing na firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*