Jak odzyskać pieniądze z konta osoby, która zmarła i nie wiadomo gdzie miała konto

Życie potrafi nas zaskoczyć niespodziewaną śmiercią osoby bliskiej. Zdarza się, że nasza matka lub ojciec lub ktoś inny z rodziny umiera nagle, a my zostajemy spadkobiercami i nie wiemy gdzie ten ktoś trzymał swoje oszczędności. Ten ktoś mógł przecież mieć konto nie w jednym banku lub w SKOK-u ale też w kilku innych. Mógł tam trzymać gotówkę, mieć lokaty lub nawet jakieś cenne papiery wartościowe. Jeśli kiedykolwiek przydarzy nam się taka sytuacja to wiedzmy, że od lipca 2016 jest już specjalny rejestr, w którym możemy złożyć wniosek o przeszukanie rachunków i dowiedzieć się dzięki temu w jakim banku lub kasie SKOK osoba zmarła miała konto.

Znalezienie konta osób zmarłych ułatwi nam teraz Centralna informacja o rachunkach bankowych. W tej bazie osoby uprawnione mogą w ciągu kilku dni sprawdzić, w której instytucji osoba zmarła posiadała rachunki bankowe. Można też dla własnej informacji sprawdzić czy sami nie mamy jakiś rachunków o których zapomnieliśmy. Z danych tych mogą także korzystać prokuratorzy, policja oraz sądy.

Wniosek o ustalenie kont bankowych po osobie zmarłej można złożyć w dowolnym oddziale banku lub kasy SKOK. Może to zrobić albo właściciel kont albo osoba, która nabyła spadek po osobie zmarłej i ma to udokumentowane odpowiednim wyrokiem sądu.

ustalenie-kont-bankowych-osoby-zmarlejPytania pomocnicze:

Jak odzyskać pieniądze z konta zmarłego
Wypłata pieniędzy z konta po śmierci właściciela
Kto powiadamia bank o śmierci właściciela konta
Jak uzyskać informacje o poszukiwanym rachunku bankowym
Jak sprawdzić gdzie jeszcze mogę mieć konto bankowe – zapomniałem

Poczytaj jeszcze to:

http://www.grosznet.pl/nowosci/czy-warto-zainwestowac-pieniadze-w-rodzinne-obligacje-skarbowe-500/
http://www.grosznet.pl/nowosci/doradztwo-przy-ubieganiu-sie-o-doplaty-fundusze-unijne-centrum-dotacji-idea-bank/

Opinie i komentarze klientów

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


Napisany w kategoriach: Nowości
Zawarte tagi: