Rada Polityki Pieniężnej – nie będzie zmiany stóp procentowych?

W najbliższym czasie dojdzie do dwudniowego posiedzenia członków Rady Polityki Pieniężnej. Podczas posiedzenia możemy się spodziewać zapadnięcia decyzji o tym jaka będzie wysokość stóp procentowych w Polsce przez następne miesiące.

Według renomowanych analityków finansowych najprawdopodobniej nie dojdzie do zmian stóp procentowych. Jeśli tak się stanie to oprocentowanie bankowych lokat i kredytów w złotych pozostanie na poziomie takim jak jest teraz. Eksperci uważają także, że najbliższe miesiące przyniosą nam najprawdopodobniej zmiany ponieważ Rada Polityki Pieniężnej będzie się musiała stanąć oko w oko ze słabnącym od jakiegoś czasu wzrostem gospodarczym. Problem w tym, że w tej sytuacji powinno się obniżać stopy procentowe natomiast obecnie oczkuje się żeby stopy procentowe podnosić.

Jaka zapadnie decyzja i jakie teraz będą stopy procentowe w Polsce? Czy stopy procentowe w naszym kraju w najbliższym czasie ulegną zmianie? Tego wszystkiego dowiemy się już w najbliższa środę (09.10.2017) bo wtedy to właśnie zapadnie decyzja rady w sprawie aktualnych stóp procentowych w Polsce.

wysokosc-stop-procentowych-w-polsceJakie są aktualnie stopy procentowe w Polsce? Obecnie w świetle poprzedniej decyzji Rady Polityki Pieniężnej podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 1,5 procent.

Aktualny skład Rady Polityki Pieniężnej:

Przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej
Prezes NBP – Adam Glapiński

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej
Grażyna Ancyparowicz
Eugeniusz Gatnar
Łukasz Hardt
Jerzy Kropiwnicki
Eryk Łon
Jerzy Osiatyński
Kamil Zubelewicz
Jerzy Żyżyński

Kiedy zbiera się rada polityki pieniężnej? Kiedy odbędzie się najbliższe, następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej?

Organ ten zbiera się cyklicznie co miesiąc. Najbliższy termin posiedzenia to 6-7 grudnia 2016.

2 Replies to “Rada Polityki Pieniężnej – nie będzie zmiany stóp procentowych?”

  1. Przed chwila RPP ogłosiła to co ustalono na posiedzeniu i tak jak można się było spodziewać wszystko będzie jak dotychczas. podstawowa stopa procentowa NBP pozostanie w wysokości 1,50 proc., stopa lombardowa 2,50 proc., stopa depozytowa 0,50 proc., a stopa redyskonta weksli 1,75 proc. Zobaczymy co nam przyniosa kolejne miesiące urzędowania rpp…

  2. Według ostatniego komunikatu Rady Polityki Pieniężnej można wnioskować, że ani w tym a ni w przyszłym roku nie są planowane zmiany stóp procentowych. Obecny Prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że RPP nie rozważa zmian poziomu stóp procentowych zarówno w dół jak i w górę. Niektórzy członkowie RPP uważają, że aktualny poziom stóp procentowych w Polsce powinien utrzymać się nawet do 2022 roku. Zdaniem RPP sytuacja finansowa naszego kraju jest dobra, a perspektywy na przyszłość są sprzyjające. Oczywiście wszystko zależy od inflacji i jeśli w tym roku nie przekroczy ona 2% to jest realna szansa na utrzymanie aktualnego stanu stóp procentowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*