Dlaczego tak trudno jest dzisiaj dostać kredyt samochodowy w banku

Otrzymanie kredytu samochodowego na zakup używanego auta jest trudniejsze niż w przypadku pojazdów nowych bądź takich, które nie liczą sobie więcej niż 3 lata. Banki stawiają wówczas wnioskodawcom bardzo wysokie wymagania, które sprawiają, że niekiedy taki kredyt jest po prostu nieopłacalny. Dlaczego tak się dzieje? Co jest tego przyczyną? Otóż wynika to z faktu, iż samochód stanowi podstawowe zabezpieczenie umowy kredytowej. W interesie banku leży zatem to, aby jego wartość była możliwie jak największa.

W przypadku kradzieży auta, jego uszkodzenia czy nie wywiązywania się przez klienta z postanowień umowy otrzymać można wyższe odszkodowanie czy lepszą cenę. Zabezpieczenia takie jak chociażby cesja praw z polisy AC sprawiają, że jeżeli podczas okresu spłaty samochód zostanie skradziony bądź uszkodzony, pieniądze z ubezpieczenia idą w pierwszej kolejności do banku. Gdy zaś kierowca nie płaci rat w terminie, bank może odebrać mu auto i je sprzedać. Pojazdy używane tracą na wartości w błyskawicznym wręcz tempie – z tego względu takie zabezpieczenie bankowi się nie kalkuluje.

Wymagają zatem od klientów wkładu własnego (czasami bardzo wysokiego, bo wynoszącego aż połowę wartości samochodu), zawyżają oprocentowanie kredytu i nierzadko żądają wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. Koszt kredytu na samochód używany może zatem wynieść tyle, że korzystniejszy dla kierowcy będzie zwykły kredyt gotówkowy – to przynajmniej da całkowitą swobodę, jeśli chodzi o wybór samochodu, a zabezpieczenia nie będą aż tak bardzo uciążliwe.

3 Replies to “Dlaczego tak trudno jest dzisiaj dostać kredyt samochodowy w banku”

 1. Co zrobić żeby bez większych trudności otrzymać kredyt? Po prostu zawsze dbać o swoje płatności. Im bardziej sumienny klient, tym lepiej jest traktowany przez banki w przyszłości. Jeżeli tylko zarobki na to pozwalają, banki chętnie dają wysokie kredyty klientom, którzy wcześniej regularnie płacili raty swoich kredytów – nawet takich niezbyt wysokich. Sam tego doświadczyłem, biorąc kiedyś kredyt na kilkaset zł, spłacając go w terminie, a potem otrzymując szansę wzięcia kredytu na kilkadziesiąt tysięcy.

 2. W pierwszej kolejności poleciłbym Państwu jakąś śmieciową pożyczkę w instytucji para bankowej. Jednak moje doświadczenie podpowiada mi polecić Wam kredyt samochodowy na uproszczonych warunkach w Getin Banku:

  – decyzja kredytowa nawet w ciągu czterech godzin
  – okres kredytowania do 5 lat
  – kredyt na samochody nowe i używane(do 10 lat)
  – odbiór samochodu w ciągu dwóch dni
  – kredytowanie do 150 procent wartości pojazdu

  Lechu/Gdańsk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*